Czy wiesz, że masz zaledwie siedem sekund, aby zrobić pierwsze wrażenie? I chociaż kontakt wzrokowy odgrywa pozytywną rolę w tym, jak ludzie postrzegają cię po pierwszej interakcji, blokowanie oczu ma moc wzmacniania wszelkiego rodzaju interakcji – czy to w przyjaźni, związkach, kontaktach zawodowych i nie tylko.

Przyjrzyjmy się, jak kontakt wzrokowy może wpływać na wiele różnych obszarów twojego życia i jak możesz zoptymalizować grę w kontakt wzrokowy, aby uzyskać lepsze kontakty towarzyskie, romantyczne, zawodowe i intymne.

OCZY NIE KŁAMIĄ: MOC KONTAKTU WZROKOWEGO

W niedawnym badaniu z 2020 r. zbadano rolę, jaką kontakt wzrokowy odgrywa, jeśli chodzi o romans.

Naukowcy zastosowali trzy różne metody w dziedzinie szybkich randek w prawdziwym życiu: twarzą w twarz, komunikację wideo z kontaktem wzrokowym i komunikację wideo bez kontaktu wzrokowego.

Chcieli sprawdzić, czy kontakt wzrokowy miał jakikolwiek wpływ na rozwój romantycznego pociągu i czy odegrał rolę w zmniejszeniu niepewności w początkowych romantycznych interakcjach.

Badani kazali swoim badanym oddawać się formom ujawniania siebie i zadawania pytań, które następnie dawały im wyniki, czy kontakt wzrokowy zwiększył się i zmniejszył szanse na romans.

Wyniki ujawniły, że kontakt wzrokowy nie miał bezpośredniego wpływu na romantyczny pociąg, ale pomógł zmniejszyć niepewność i zwiększyć intymność.

To zmniejszenie niepewności i wzrost intymności, zdaniem naukowców, wynika z tego, że kontakt wzrokowy jest niewerbalną formą wyrażania siły i ma tendencję do skłaniania do odkrycia siebie (tj. mówienia komuś więcej o sobie).

Aby dodatkowo udowodnić ten punkt, bardziej prawdopodobne okazało się to, że osoby, które nie nawiązywały kontaktu wzrokowego, zadawały więcej pytań, próbując zmniejszyć niepewność. Nie tylko to, ale byli skłonni zadawać bardziej intymne, bezpośrednie i osobiste pytania niż ci, którzy utrzymywali kontakt wzrokowy.

Ostatecznie odkryli, że wzajemne spojrzenie reguluje komunikację, sygnalizuje zmianę konwersacji i dostarcza informacji zwrotnych na temat odbierania i odbierania wiadomości.

Innymi słowy, bez kontaktu wzrokowego jest bardziej prawdopodobne, że zadasz więcej pytań w celu uregulowania rozmowy.

pozytywne słowa afirmacji dla niego

4 KORZYŚCI KONTAKTU WZROKOWEGO NA TWOJE RELACJE SPOŁECZNE

Pomijając to wcześniejsze badanie, istnieje mnóstwo innych korzyści związanych z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego, jeśli chodzi o relacje społeczne.

1. KONTAKT WZROKOWY POMAGA ROZPOZNAWAĆ EMOCJE

Mówią, że oczy są oknem duszy i to prawda – nawet uśmiech można odróżnić jako prawdziwy lub fałszywy, po prostu patrząc w oczy. Badanie z 2017 roku sugeruje, że ludzie oceniają, jak czują się inni, analizując ich oczy. Nie tylko to, ale badanie z 2013 r. wykazało, że podczas patrzenia oczami zwiększa się aktywność ciała migdałowatego. Jest to część mózgu, która pomaga nam rozpoznawać sygnały mimiczne i emocje ludzi.

2. KONTAKT WZROKOWY ZWIĘKSZA INTYMNOŚĆ

Tak jak wspomnieliśmy o zwiększonym poziomie intymności w badaniu z 2020 r., oddzielne badanie przeprowadzone w 1989 r. przyniosło ten sam wynik. Stwierdzono, że kiedy dwoje nieznajomych patrzyło sobie w oczy przez dwie minuty, oboje doświadczali wzajemnego uczucia miłości. Co ciekawe, badanie z 2003 roku wykazało, że im dłużej ktoś wpatruje się w twarz innej osoby, tym staje się bardziej atrakcyjny. Następnie badanie z 2009 r. obejmujące 32 mężczyzn wykazało, że kobiety, które miały z nimi bezpośredni kontakt wzrokowy, były uważane za bardziej atrakcyjne.

3. KONTAKT WZROKOWY BUDUJE ZAUFANIE

Czy można stwierdzić, czy ktoś jest godny zaufania, czy kłamie, po prostu patrząc mu w oczy? Być może! Badanie z 2016 r. wykazało, że większość ludzi jest bardziej skłonna wierzyć komuś, gdy patrzą prosto na niego. Badanie wykazało również, że ci, którzy nie zgadzali się z oświadczeniem, robili to wolniej, gdy zostało ono wypowiedziane z bezpośrednim spojrzeniem. Sugeruje to, że przekonanie, że zdanie jest fałszywe, może być powstrzymywane, gdy temu stwierdzeniu towarzyszy bezpośrednie spojrzenie.

4. OCZAMI ZWIĘKSZASZ WIĘŹ

Badania przeprowadzone w 2017 roku przyniosły ciekawe wnioski na temat tego, w jaki sposób kontakt wzrokowy może wzmocnić połączenie. Okazało się, że kontakt wzrokowy może scalić postrzeganie siebie. Ja-inny to umiejętność rozróżniania między własnymi działaniami, percepcjami, doznaniami i emocjami a działaniami innych. Innymi słowy, bezpośrednie spojrzenie może zamazać granice siebie i innych zarówno na poziomie twarzy, jak i na poziomie koncepcyjnym, tworząc poczucie połączenia i „jedności”.

JAK WZMOCNIĆ SWOJĄ RELACJĘ DZIĘKI OBSERWOWANIU OCZU?

Jedna popularna i łatwa metoda, której możesz użyć do wzmocnienia relacji ze swoim partnerem, obejmuje:

Przyjęcie wygodnej pozycji siedzącej naprzeciw partnera (jeśli to sprawia, że czujesz się bliżej lub bardziej zrelaksowany, możesz trzymać się za ręce)
Ustawienie timera na określony czas, który może rozpocząć się od zaledwie 30 sekund, a następnie zwiększyć się z czasem, a następnie spojrzeć sobie w oczy
Oddychaj głęboko, pozwalając sobie na naturalne mruganie i utrzymywanie stałego miękkiego spojrzenia
Odrywając wzrok, gdy minutnik się włączy
Praktykując to, będziesz pracował nad połączeniem swoich energii w sposób niewerbalny, który jest tak samo potężny jak komunikacja werbalna.

A więc, czy jesteś bardziej skłonny wierzyć, że oczy są oknem duszy? Ponieważ badania mocno sugerują, że jest to świetny sposób nie tylko na zwiększenie intymności i ocenę emocji, ale także na ocenę czyjejś wiarygodności.